X
تبلیغات
زولا

من و اروپا

یادداشتها و خاطرات سفر اروپا

سفرنامه لویف (اوکراین)

پاییز دو سال قبل فرصتی برای من و هسمرم پیش اومد که برای یه برنامه کاری به اوکراین سفر کنیم. خیلی وقت بود که آرزو داشتیم به یکی از کشورهای روسیه یا اوکراین سفر کنیم که این بار چرخ روزگار بر وفق مراد چرخیده بود. طبق برنامه باید صبح جمعه در Lviv که شهری در غرب اوکراین هست و بعدا ازش بیشتر خواهم نوشت حاضر میشدیم. اون موقع پرواز مستقیم رفت و برگشت شرکت هواپیمایی اوکراینی UM فقط روزهای جمعه از تهران به پایتخت اوکراین Kiev و با قیمت باورنکردنی 500 هزار تومان به ازای هر نفر بود. با توجه به اینکه با این پرواز عملا برنامه کاری روز جمعه رو از دست میدادیم ترجیح دادیم یک روز قبل یعنی پنجشنبه از گزینه هواپیمایی ترکیه برای سفر استفاده کنیم. بلیط این شرکت یک میلیون و یکصد هزار تومان قیمت داشت و مجبور شدیم برای هر نفر ششصد هزار تومان هزینه اضافی رو متحمل شویم. حدود دو ماه قبل از طریق یکی از آژانسهای مسافرتی درخواست ویزا کرده بودیم که برای هر نفر حدود 180 دلار  آب خورد. ضمنا بلیط رفت و برگشت داخلی از Kiev به Lviv رو هم از طریق همون آژانس خریداری کرده بودیم.

پرواز راحت Turkish Airlines مطابق معمول از طریق استانبول بود و در فرصت کوتاهی که داشتیم به گشت سالن ترانزیت اکتفا کردیم. البته با توجه به اینکه هر روز دو پرواز از استانبول به کیف وجود داشت پرواز برگشت رو طوری برنامه ریزی کرده بودیم که حدود 14 ساعت توقف داشته باشیم و بتونیم از جاذبه های اصلی توریستی استانبول، هر چند کوتاه دیدن کنیم.

یه نهار دلچسب تو هواپیمای مسیر استانبول-کیف منتظرمون بود. توی مجلات داخل هواپیما، کلی از آشپزهاشون تعریف کرده بودند و اینکه دومین غذای برتر پروازهای اروپایی رو سرو میکنند. البته محبوبیت شون هم الکی نبود و یه مطلبی بعدا خوندم که یه رستوران تو هنگ کنگ غذاهای ترکیش ایرلاین رو بطور رسمی عرضه میکنه.

هواپیمای مملو از مسافر حدود ساعت 13 به فرودگاه کیف رسید. از اینکه همه با عجله ای باور نکردنی به سمت گیتهای ورودی میدویدند تعجب کردیم. اما با دیدن صف طویلی که در گیتها وجود داشت متوجه شدم که اکثر مسافرین، کارکشته این فرودگاه هستند. چند گیت شلوغ و چند مامور بد اخلاق که هیچ چیزی از انگلیسی نمیدونستند به پیشواز این همه مسافر آمده بودند. قانون ویزای اوکراین طوری است که شما حتما باید ووچر هتل محل اقامت را که به مهر و امضای متصدی آن رسیده باشد در هنگام ورود به خاک این کشور ارائه دهید. حتی تیم ورزشی ترکیه که همسفر ما بود مشغول ارائه مدارک اثبات کننده محل اقامت در خاک اوکراین بود. نوبت به ما که رسید، خانم مصتدی گیت به زبان اوکراینی سوالی پرسید و چون موفق به جواب دادن نشدیم با تلفن یکی از همکاران پشت صحنه رو دعوت کرد! دلشوره ما شروع شده بود. این همکار محترم با گرفتن پاسپورتها راهی همان پشت صحنه شد. بعد از ده دقیقه که همه مسافرین بدرقه شدند پاسپورتهامون رو گرفتیم و با زدن مهر ورود نفس راحتی (البته بطور موقت) کشیدیم. همین که گیت رو که رد کردیم متوجه شدیم به دلیل تاخیری که در ثبت مهر ورود داشتیم سایر مسافرین مربوط به پرواز استانبول چمدان هاشون رو تحویل گرفته و فرودگاه رو ترک کرده اند. سالن کاملا خلوت شده بود، دلمون ریخت، تازه باید دنبال چمدانهامون هم بگردیم! با مشقت فراوان و در کشوری که هیچ کس زبان بیگانه (انگلیسی!) بلد نیست اتاق نگهداری موقت چمدانها رو با دو مامور خیلی محترم(!!) پیدا کردیم. وقتی ساکها رو از یکی از این آقایان درخواست کردیم با اشارت چشمی به همکارش درخواست 50 دلار ناقابل کرد. مو در بدنمون سیخ شد. عجب ورود با شکوهی!! باید شمه ای از ایرانی جماعت رو نشان میدادیم. همسرم با اعتماد به نفس کامل گفت: No Dollar, we have only Iranian money و بارها این جمله رو با هر لهجه ای براشون تکرار کرد، تا اینکه یارو تسلیم اراده آهنین ما شد و چمدانها رو تحویل داد!!

با کلی بد و بیراه از سالن ورودی خارج شدیم. تازه چند ماه به آغاز جام ملتهای اروپا مانده بود و کلی تدارک در همه جای فرودگاه برای این کار صورت گرفته بود. با خودمون گفتیم، آیا مهمان نوازی اوکراینی ها اینطوری خواهد بود؟!

سه ساعت بغد پرواز داخلی در مسیر کیف-لویف داشتیم و با اعصاب داغون منتظر نشستیم. تو این فرصت یه سیم کارت خریدیم و گشتی در فرودگاه زدیم. سالن ورودی فرودگاه کوچکتر از مهرآباد بود و چیز خاصی برای تماشا نداشت. برای سوار شدن به هواپیما یه خروجی پروازهای داخلی رفتیم. سالن جمع و جور و تمیزی بود که پس از عبور از گیتهای امنیتی خیلی سخت گیر به اونجا میرسیدید. قبل از سوار شدن به هواپیما ترس عجیبی داشتیم و خودمون رو آماده کرده بودیم تا مهمان بدترین توپولوف باشیم. ولی با یه هواپیمای خیلی تمیز ساخت برزیل مواجه شدیم. پرواز خوب بود و فقط با آب پذیرایی شدیم.

یه فرودگاه کوچیک و با صفا که شبیه کافه های سر راهی بود انتظار ما رو میکشید. سو سوی چراغهای داخلش، تو هوای گرگ و میش و نسبتا سرد گرمای خاصی رو انتقال میداد. خبری از تسمه نقاله برای تحویل بارها نبود و چمدانها با یه ماشین از هواپیما تا جلوی پای مسافرین حمل میشد. یه تاکسی کرایه کردیم و اسم هتل Opera رو که با ایمیل رزرو کرده بودیم به راننده دادیم. راننده خیلی تلاش میکرد که به ما بفهمونه که هتل در مرکز شهر واقع شده و از بهترین هاست. حدود 15 دقیقه تا مرکز شهر با همراهی موسیقی روسی رانندگی کرد. هوا تاریک شده بود و از شیشه های دودی تاکسی بنز همه جا تاریک تر دیده میشد. به دلیل تغییراتی که برای جام ملتهای اروپا تو سنگفرش ها در حال ایجاد بود، چند صد متری رو تا هتل روی مسیر خاکی با چمدونها طی کردیم. هتل اپرا یه هتل نسبتا کوچیک، شیک و در عین حال تازه ساخت بود که دقیقا کنار اپرای شهر قرار داشت. مسئول پذیرش یه پسر خوش برخورد و کاملا مسلط به انگلیسی بود که در چند دقیقه کلید اتاق رو تحویل داد. از شوق دیدن شهر، سریع چمدونها رو انداختیم اتاق و زدیم بیرون. تازه قسمت خوش سفر شروع میشد، Lviv کوچولوی دلفریب.

ادامه دارد ...


غذای مدیترانه ای در پرواز هواپیمایی ترکیه


مقدمات میزبانی جام ملتهای اروپا در همه جا دیده میشد


لوگوی سایت معتبر Tripadvisor در ورودی هتل Opera


نگاهی از پنجره هتل به بیرون، سمت راست ساختمان اپرا و وسط عکس بازسازی سنگفرشها


فضای داخلی طبقات هتل ما در Lviv


تابلوی راهنمای مناطق توریستی شهر


در اولین شب اقامت در Lviv با نورپردازی های زیبایی برخورد کردیمتاریخ ارسال: یکشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 11:32 | نویسنده: هایدی و پیتر | چاپ مطلب
نظرات (31)
دوشنبه 19 مرداد‌ماه سال 1394 21:35
Sadegh [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام ... ببخشید پست جدید نمیزارین ؟ خیلى مشتاقم پست هاى جدیدتون رو بخونم . هر روز میام سر میزنم ببینم پست جدید گزاشتین یا نه .. ممنون میشم پست بزارین .
پاسخ:
سلام بر شما یار و یاور همیشگی ما.
بالاخره یک سایت جدید راه اندازی کردیم تا بیش از این شرمنده شما و عزیزان دیگر نباشیم.
برنامه ریزی کردیم تا سایت رو مرتب به روزرسانی کنیم و با توجه به اینکه سایت دیروز آماده شده فعلا مطالب وبلاگ رو انتقال دادیم تا در چند روز آینده مطالبی (که خوشبختانه آماده انتشار هم هستند) رو اضافه کنیم.
ممنون میشم سر بزنید و از نطرات همیشه پر مهرتون ما رو بی نصیب نگذارید.
همونطور که گفتم تازه اول راه هستیم و به کمک شما احتیاج داریم. ضمنا انجمن اختصاصی هم راه اندازی کردیم که با کلیک بر لینک آن در بالای سایت میتونید وارد بشید و جزء اولین همراهان ما باشید.
سپاس.
آدرس سایت جدید:
oTrip.ir
دوشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1394 18:29
Sadegh [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام ، من همین یک ساعت پیش با سایتتون آشنا شدم واقعا سایتتون معرکه است من خودم عاشقه اروپا هستم و واقعا از سایتتون خوشم اومد منتظر پست هاتون هستم ،
موفق باشین و سفر هاى بى خطرى رو براتون آرزومندم
پاسخ:
سلام
من هم خیلی خوشحال ام که تو همین یه ساعت دوست جدیدی پیدا کردم.
شما هم همیشه سلامت و پیروز باشید.
یکشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1394 22:01
امیر هاشمی مقدم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
هایدی و پیتر گرامی
با درود و خسته نباشید
نوروزتان فرخنده باد. قرار است در «انسان‌شناسی و فرهنگ» به عنوان پربیننده‌ترین وب‌سایت علمی ایران، ویژه‌نامه‌ای برای سفرنامه‌های نوروزی منتشر کنیم. اگر سفرنامه نوروزی‌ای دارید که منتشر نشده باشد، خوشحال می‌شویم سفرنامه شما هم در این ویژه‌نامه باشد. همچنین اگر صلاح می‌دانید از دوستانی که اهل سفرنامه‌نویسی هستند هم برای این ویژه‌نامه دعوت به عمل آورید. این هم لینک مطلب در وب‌سایت:
http://anthropology.ir/node/27679
البته فرمت پیشنهادی در آنجا برای دوستانی است که نمی‌دانند چگونه سفرنامه بنویسند نه امثال شما که سبک و سیاق ویژه خود را دارید.
سپاس بیکران
یکشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1394 11:32
بهناز [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام خوشحال میشم به وبلاگ منم سر بزنید و منو لینک کنید
http://artana.persianblog.ir/
یکشنبه 3 اسفند‌ماه سال 1393 19:07
مریم [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
ممنونمممممممممم ..
سعیم و میکنم زیر ۴۰۰۰ یورو کمتر نبرم..به نظرتون چهار تا واسه تفریح و حداقل ۳ تا کشور کافی باشه(البته میدونم خوب هرچی پول بیشتر خوب راحتترم هستیم) ولی این مقدار واسه تفریحات اولیه و دو تا هتل و...ایناست. البته با توجه به این که دوستمونم اونجاست و راه و چاه و میدونه و هزینه ها رو در نظر داره..ممنون از ژاسخگویی شما..
پاسخ:
سلام دوباره
بستگی به سطح انتظارات شما داره. خیلی جاهای تفریحی و دیدنی (حتی موزه ها) گرون هستند.
به نظرم 4000 کافیه ولی خوب بودن دوست تون هم اونجا غنیمته.
کم بیارید میتونه براتون ارسال کنه.
چهارشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1393 21:53
مریم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام خسته نباشید..من و همسرم تابستون برنامه سفر اروژا داریم وین..المان و دانمارک او حتمالا اگه وقت بشه جای دیگه بازم قطعی نیست..سفر دو هفته است از طریق دوستمون اقدام کردیم و میریم..ی سوال داشتم میخوام بدونم حداقل یورویی که میتونم ببرم با توجه به تجربیات شما چقدر میتونه باشه؟ در ضمن من برعکس زیاد اهل خرید نیستم اهل گردش و تفریح و جاهای تاریخی و..هستم..ممنون میشم جوابم و بدید.
پاسخ:
سلام
اولا خیلی خوشحال خواهم شد که در این سفر کمک فکری شما باشم.
دوما اگه دو هفته اقامت داشته باشید زیر 2000 یورو که ممکن نیست به نظرم. حدود 3000 معقول تره. ولی حتما فکر اتفاقاتی که میتونه بیافته باشید. (مثل کنسلی پرواز، نرسیدن به هواپیما یا قطار و نظایر آن)
سوال دیگه ای بود در خدمتم.
سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1393 22:57
علی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست عزیز
مطالب زیبا و جالبی دارید .
با آرزوی سلامتی همراه با سفرهای خوش
پاسخ:
سلام
ممنون از لطف شما.
امیدوارم شما هم همیشه موفق باشید.
یکشنبه 7 دی‌ماه سال 1393 00:11
ایمان [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام:
من عاشق جهانگردی ام و متاسفانه به دلیل شرایط زندگیم قادر به جهانگردی نیستم امیدوارم روزی شرایطم جور شه مثل شماها برم کل دنیا رو بگردم...
پاسخ:
سلام
ممنون که سر زدید و وقت گذاشتید برای نظر دادن.
نگران نباشید که من یه روز دقیقا مثل شما بودم!
انسان اگه همت داشته باشه به آرزوهاش حتما میرسه.
شاد باشید و موفق
پنج‌شنبه 4 دی‌ماه سال 1393 14:18
طاق بستان کرمانشاه/بیستون کرمانشاه/تکیه معاون الملک [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
وقتی شما برای دیگران دعا می‌کنید،
خدا می‌شنود و آن را اجابت می‌کند

و بعضی وقت‌ها که شما شاد و خوشحال هستید
یادتان باشد که کسی برای شما دعا کرده است[گل][گل][گل]

kermanshahan20.blogfa.com (وبلاگ دیدنیهای کرمانشاهان)

kermanshah29.blogfa.com (وبلاگ کرمانشـاه گهواره تمـدن)

kermanshah39.blogfa.com (وبلاگ اخبار کلانشهر کرمانشـاه)
دوشنبه 17 آذر‌ماه سال 1393 12:38
محمد [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام بنده سیگارچی هستم مدیر سایت نیاز هتل www.hotelneed.ir امکانش هست از خاطرات شما در سایتم با ذکر منبع استفاده کنیم از لطف شما ممنون میشم
پاسخ:
سلام
درج مطالب وبلاگ ما با ذکر عنوان و لینک بلامانع است.
لطفا لینک صفحات که شامل مطالب وبلاگ ماست را ارسال فرمایید.
با تشکر
دوشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1393 19:37
شیما و علی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلامی دوباره
از بس نمی نویسی آدم نمی دونه پند وقت یه بار باید به اینجا سر بزنه!
بین دوتا پست قبلی که 6 ماه فاصله است. با این حساب احتمالا شاید مهرماه نوبت ادامه داستان باشه.
هرچند هنوز داستان اروپای قبلی ناتموم مونده ها !!!
با این حال زیبا و جالب بود.
موفق باشی
پاسخ:
سلام
ما همه جوره دوست تون داریم. چه سر بزنید چه سالی یه بار سر بزنید.
خیلی وقته دلم هوای اسکاندیناوی کرده، خوشحال شدم که سفرنامه شو از وبلاگتون میخونم. راستی انتخاب دوباره تون برای جشنواره ناصرخسرو هم جای تبریک داره.
یکشنبه 26 مرداد‌ماه سال 1393 08:17
محبوبه مامان الینا [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام و مث همیشه عالی.چقدر بافت کشورش قدیمی به نظر میرسه...منتظر ادامه سفرنامه هستیم
پاسخ:
سلام
لطف داشتید مثل همیشه!
به زودی ادامه سفرنامه رو منتشر میکنیم.
چهارشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1393 10:39
حسین [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
واقعا لذت بردم از وبلاگتون، این کار خوبتون رو ادامه بدید.
پاسخ:
سلام
ممنون دوست عزیز.
حتما ادامه خواخیم داد.
موفق باشید.
جمعه 27 تیر‌ماه سال 1393 11:44
بابک [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام ... یکی از ویژگیهای برتر نوشته های شما عکسهای باکیفیت و خاص هست ...که در این مطلب با توجه به مشکل دوربینتون خیلی نصیبی نبردیم!
پاسخ:
سلام بر بابک خان، همکار قدیمی!
دقیقا به نکته خوبی اشاره کردید.
با دوربین فیلمبرداری عکس گرفته بودم که چنگی به دل نمیزد.
جمعه 27 تیر‌ماه سال 1393 08:24
نیر [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
صنم عزیز من مشتاق ادامه سفرنامه زیبا یتان هستم چرا دیگه نمی نویسید
ممنون می شوم اگر ادامه بدهید
پاسخ:
سلام
ممنونم از اشتیاق شما. چشم ادامه میدم.
پنج‌شنبه 5 تیر‌ماه سال 1393 20:53
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
از راهنمایی های شما بسیار ممنون و سپاسگذارم دوست مهربانم
آرزوی شادی و سلامتی برای شما و دلبندانتان دارم.
پاسخ:
ممنونم
سفر خوشی ذاشته باشید.
پنج‌شنبه 5 تیر‌ماه سال 1393 01:08
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام هایدی جان.شرمنده از اینکه زودتر نتوانستم.بسیار زمان میدود و بدنبالش ما...بگذریم خوبی خانمی؟
برای اروپا هست انشالا بعد از دو ماه مفصلا برایت خواهم نوشت.خدا کنه هر چه زودتر یک و نیم ماهه بگذره.
هایدی درباره نحوه پیدا کردن گیت های استانبول،اینکه به محض پیاده شدن از تبریز به استانبول و تعویض هواپیما باید چیکار کرد؟گیت پیدا کردن چجوریه؟
مرسی
پاسخ:
سلام
یافتن گیت مثل آب خوردن هست. پیاده که شدید کلی پشت سر همه مسافرها پیاده میرید (تابلوی transit را تعقیب میکنید) از یه پله میرید بالا، قبل پله کارت پرواز ها رو کنترل میکنند و اگه کارت پروزا دوم رو نداشته باشید میتونید همونجا بگیرید.
وارد سالن که شدید برید سراغ تابلوها و گیت خروجی رو پیدا کنید و علامت گذاری کنید مسیرش رو. بعد حسابی فرودگاه رو بگردید، بزرگ نیست ولی فری شاپ هاش رو ببینید.
ضمنا ممکنه لحظه آخر گیت رو عوض کنند. حتما دقت کنید. مخصوصا موقع برگشت به ایران که ممکنه تاخیر هم داشته باشه پرواز اول (به دلیل هوای اروپایی)
ضمنا آخر پرواز اول شماره گیتها داخل هواپیما اعلام میشه. اصلا اعتماد نکنید. اون پایین همه چی میریزه به هم. ما دو بار گیر افتادم!
باز سوالی داشتید بپرسید.
موفق باشید.
جمعه 30 خرداد‌ماه سال 1393 14:54
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
هایدی جان،صندلی هفت اکونومی از چه لحاظ مناسبتره؟من هشت را گرفتم
وی آی پی چیه؟
پاسخ:
مبارکتون باشه.
هفت با هشت که زیاد فرق نمیکنه. من کلی گفتم و انتخاب خودم معمولا هفت هست.
منظورم یه سالن مخصوص یا lounge که میتونید توی اون جدا از مسافذین اکونومی انتظار بکشید بود.
ممکنه پذیرایی در حد چایی و بیسکویت هم باشه.
خوش بگذره. راستی کدوم مسیر گرفتید و چند؟
پنج‌شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1393 17:09
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
صندلی هواپیما در بخش اکونومی روی بالها مناسب هست یا کدام حالت مناسبتر(ایمنی بیشتر) برای پرواز هست؟
توی حالت بیزینس نظر شما روی کدام صندلی هست؟
پاسخ:
بیزنس رو خبر ندارم!
ولی صندلی هفت معمولا انتخاب خوبی برای اکونومی است.
پنج‌شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1393 17:04
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
درود هایدی خانم همسر آقا پیتر.بیزینس از لحاظ غذایی متفاوت با اکونومی هست؟
به نظرتان چه تفاوت هایی بین این دو هست؟اینکه گفته میشود امکانات بیزینس نسبت به اکونومی بیشتره چه امکاناتی؟
پاسخ:
سلام دوباره.
اصلی ترین تفاوت در فاصله یا pitch صندلی هاست که میتونید تو سایت اندازه رو چک کنید. (بخش ناوگان و انتخاب نوع هواپیما) غذا هم قطعا در بیزنس بهتره. بار هم اضافه تر میتونید حمل کنید. احتمالا به وی آی پی سالن فرودگاه هم دسترسی مجانی دارید. (برای پروازهای ترانزیت با فاصله استراحت زیاد به درد میخوره)
موفق باشید.
پنج‌شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1393 11:40
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
شما کدام غذا را صرف نمودید؟لطفا ترکیبات غذایی که میل نمودید و راضی هستید با اسم غذایی که در منو بود بگید.مرسی
پاسخ:
سلام دوباره
غذای ما اصلا از اون لیست نبود.ترکیش دو نوع غذا برای هر پرواز (حالت اکونومی) ارائه میده. اول پرواز یه منو به شما میده با نام Who's in the Kitchen today? که مشخصات این دو غذا کامل ذکر شده و در هر پرواز هم متفاوته. وقتی مهماندار غذا رو سرو میکنه میتونید از این دو یکی رو بخواهید.
معمولا یکی بر پایه گوشت قرمز و دیگری مرغ است (اگر زمان پرواز شما با ناهار یا شام تطابق داشته باشد)
به نظز من کلا غذاهای ترکیش خیلی خوبه و زیاد باهم فرق نداره.
چهارشنبه 28 خرداد‌ماه سال 1393 23:47
ترنم [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام.سفرنامه تان را خواندم.دستت درد نکند.دنبال غذاهای ترکیش ایرلاین بودم.کدام غذای ترکیش ایرلاین خوب هست؟این غذای شما در لیست غذا نیست.لطفا از لیستی که برایتان ایمیل میکنم در صورت امکان سریعتر بگید کدام خوب است و معادل فارسی این غذاها و ترکیباتشان چیه؟
Bland meal
fruit platter meal
gluten intolerant meal
hindu meal
jain meal
kosher meal
low calorie meal
low fat meal
low lactose meal
low salt meal
meal for diabetics
muslim meal
sea food meal
vegetarian hindu meal
vegetarian lacto ovo meal
vegeterian meal
vegeterian oriental meal
vegeterian raw meal
پاسخ:
سلام دوست عزیز ممنون از نظرتون
این لیستی که شما اینجا گذاشتی یه لیست ویژه برای کسایی که حساسیت های غذایی یا بیماریهایی مثل دیابت یا فشار و یا... دارن و اونطو که از سایت ترکیش متوجه شدم حداکثر 24 ساعت قبل از پرواز باید انتخاب کنید. می تونید اطلاعات بیشتر راجع به منویی رو که گذاشتین رو از ادرس زیر پیدا کنین.
و من از محتویات اونها بی خبرم چون همونطور که گفتین منوی ما کلا متفاوت بود.

http://www.turkishairlines.com/en-int/travel-information/on-board-inflight-communication-entertainment-audio-video/special-meal-service
سه‌شنبه 27 خرداد‌ماه سال 1393 15:44
راهنمای سفر به اروپای شرقی و مرکزی (DK eyewitness) [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
دانلود کتاب راهنمای سفر به اروپای شرقی و مرکزی (DK eyewitness)
http://booktolearn.com/?p=1227
دوشنبه 26 خرداد‌ماه سال 1393 14:23
معصومه [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست عزیز خوشحالم که دوباره نوشتید من همیشه بهتون سر میزنم و از نوشته ها و عکسهایی که میگذارید لذت میبرم پاینده و پیروز باشید
پاسخ:
سلام بر شما.
ممنونم که من رو از یاد نبردید. امیدوارم بتونم به نظرهاتون عمل کنم و مطالب مفید باشه.
شما هم با کوچولوتون سلامت و شاد باشید.
دوشنبه 26 خرداد‌ماه سال 1393 11:52
مهدی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
ما یه چند وقتی نبودیم ، شما چه گلی کاشتین
بابا حداقل یه ندا می دادین
من که به شدت درگیر کارهام بودم، الآنم تا دیر وقت درگیرم
با این حال مثل همیشه عالی
پاسخ:
سلام
من ارادتمند همه شما هستم. مثل شما من هم سرم خیلی شلوغه ولی اصلا دوست ندارم دوست هایی که پیدا کردم رو از دست بدم.
برای همین خواهم نوشت ... حتما.
چهارشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1393 20:53
وب سایت اطلاع رسانی راهنمای گردشگر [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست گرام من .. امروز متوجه شدم که سایت ما لینک شده
تمایل دارید از سفرنامه هاتون در بخش سفرنامه سایت استفاده شه
ضمنا با نام و قلم شما ثبت خواهد شد
لطفا در صورت تمایل ایمیل مستقیم و عکسی از خود ارسال بفرمایید تا در بخش مربوطه ثبت شود.
پاسخ خود رو از این طریق ارسال بفرمایید
info@tourismsguide.com
دوشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1393 11:49
مامان امین (مریم) [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام همیشه سفرنامه های اروپایتان را می خواندم و افسوس می خوردم که چرا دیگر نمی نویسید حالا خیلی خوشحالم که دوباره می نویسید. منتظر ادامه هستیم.
یکشنبه 4 خرداد‌ماه سال 1393 16:00
رضا [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
خیلی هم عالی است
شاد باشید
پاسخ:
سلام
مرسی دوست عزیز
یکشنبه 4 خرداد‌ماه سال 1393 15:20
وب سایت اطلاع رسانی راهنمای گردشگر [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
وقت بخیر دوست گرام توانایی همراهی وب سایت اطلاع رسانی راهنمای گردشگر را دارید ؟ منتظر اعلام نظر شما خواهیم بود.
......
اگر برای شما مقدور است تارنمای ما را به لیست پیوندهای خود اضافه بفرمایید با تشکر
پاسخ:
سلام
مگه همراهی فقط اضافه کردن لینک است؟!
شنبه 3 خرداد‌ماه سال 1393 14:45
فرشته [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام!
نمیدونستم اوکراین هم رفتی! چقدر خوب.
من خیلی ساله که آرزوی دیدنش رو دارم. همسر برادر من اوکراینی هست و برادرزاده هام دورگه هستن.
عکس بیشتر بذار لطفا.
خیلی ممنون که دوباره مینویسی صنم جان.
:)
پاسخ:
سلام بر فرشته عزیز
از شما هم ممنون که باز سر میزنی.
راستش اون موقع دوربین خوبی نداشتم و میترسم عکسها چنگی به دل نزنه. ولی باز به روی چشم.
::
چهارشنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1393 01:11
tabiatgard [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
درود
پاسخ:
بر شما هم درود
ممنون که سر زدید.
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد